Montrealský věstník                               Ročník 50

Prosinec/December 2013              5080 Glencairn Ave, Montreal, H3W 2B4                             Číslo 4


 

 

Chcete-li dostávat Montrealský věstník po emailu ve formátu pdf, napište na montrealvestnik@gmail.com

 


Veselé Vánoce a šťastný nový rok
Kalendář činností

 

Každý čtvrtek:  Sokolský volejbal, Coronation Elementary School,

                        4810 Van Horne, 20.00 h

 

1. 12.    Ne        Mikulášská nadílka pro děti, lounge kostela St. Ignatius,

                        4455 West Broadway, 15.00 h

7. 12.    So        Vánoční oběd seniorů, restaurace Prague,

                        5613 Côte des Neiges, Montreal, 12.00 h

8. 12.    Ne        Koncert (M. a J. Krejcarovi), St. John's United Church,

                        98 Aurora, Pointe-Claire, 16.00 h

11. 12.  St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

16. 12.  Po        Koncert školy FortePiano, Westmount Park United Church,

                        4695 de Maisonneuve W., Westmount, 17.00 h

22. 12.  Ne        Bohoslužby, kaple Loyola High School,

                        7272 Sherbrooke W., 11.00 h                                                

 

Klub seniorů

Tento měsíc se sejdeme pouze jednou, a to ve středu 11. prosince. Další schůzka pak připadne na první středu po Novém roce, tedy na 4. ledna 2014.

 

Na minulé schůzce jsme si připomněli den veteránů. Jsme poslední generace, jejíž rodiče prožili i první světovou válku a mohli nám o ní povídat. Podělili jsme se o jejich vyprávění. Přišla řeč i na pozitívní postoj k životu, o tom, jak ovlivňuje naše zdraví a jak usměvavá tvář zve k přátelství. Po dobrém občerstvení jsme si promítli nádherný koncert "Zpívající housle" s Josefem Sukem a orchestrem Václava Hybše a průvodním slovem Josefa Kemra. Melodie a baletní vystoupení nás nadchly. (Olga Nováková)

Všem přejeme krásné prožití Vánoc a mnoho zdraví a pohody do dalších let.

 

Připomínáme, že tradiční oběd seniorů se bude konat v sobotu 7. prosince 2013 v restauraci "Praha" na 5613 Côte des Neiges od 12.00 do 16.00 hodin. Omlouváme se těm seniorům, kteří se přihlásili se zpožděním, kdy kapacita restaurace Praha byla již zaplněna a všechna místa zarezervována. Eventuální dotazy zodpoví paní Ema Košacká, tel. 514-735-5795, nebo paní Olga Nováková, tel. 514-697-2125. (Alois Fogl)

České a slovenské sdružení

Příští výborová schůze montrealské odbočky ČSSK se bude konat až po Novém roce, v úterý 14. ledna 2014 v půl osmé večer v Českém domě na 6540 McLynn.                        

 

Dámský odbor Českého a slovenského sdružení pořádal tradiční již 58. BAZAR v sobotu 9. listopadu v sále kostela sv. Ignáce. Měli jsme radost, že přišlo hodně lidí a pěkně si popovídali při dobrém jídle a pití. Velmi populární byl stůl, kde byly na prodej různé potraviny dovezené z České republiky.

     Každým rokem je organizace celého podniku obtížnější, protože našim "starým" pomocnicím přibývá let a ubývá sil. Letos však byla naše práce snadnější, protože nám vydatně pomáhaly mladší pracovnice. Děkujeme všem, kdo vařili, pekli, nakupovali, stěhovali a pomáhali s přípravou či se otáčeli v kuchyni nebo prodávali a jinak se přičinili o úspěch bazaru. Těší nás, že se lidé sešli v přátelském prostředí. (Ema Košacká)

Výbor Čs. sdružení přeje všem čtenářům příjemné svátky vánoční a do nového roku vše nejlepší.

Sokol Montreal

Sokolský volejbal pokračuje do poloviny prosince. Informace zasíláme těm, kteří chodí pravidleně, po emailu nebo telefonem, noví zájemci mohou kontaktovat manžele Hřibovy na tel. 514-683-2092 nebo napsat Aleně Martinů na amartinu@yahoo.com.

 

Řádná valná hromada Sokola Montreal se konala v neděli 10. listopadu 2013 tentokrát zcela netradičně v restauraci "Prague" na Côte-des-Neiges. To byl asi také důvod, proč se sešlo nevídané a neslýchané množství 21 členů, což je rekord za posledních mnoho let. Krátce po páté hodině zahájil schůzi starosta jednoty br. Ludvík Martinů, pak jsme vyslechli zprávy jednotlivých činovníků za uplynulé období a po udělení absolutoria bylo dosavadnímu výboru prodlouženo funkční období na další dva roky. Čestným členem výboru byl jednohlasně zvolen nejstarší člen jednoty br. František Němec.

     V druhé části schůze se rozproudila zajímavá diskuse o budoucnosti Sokola v Montrealu, v Kanadě a obecně vzhledem k celkové geopolitické situaci. Přítomní členové vyjádřili přesvědčení, že základní myšlenky Sokola jsou stále platné, avšak jejich naplnění je potřeba přizpůsobit současnému demografickému složení. Kromě fyzické zdatnosti vidí členové ve svém neutuchajícím optimismu velkou naději v práci v oblasti kulturně vzdělávací, zejména s těmi nejmladšími a s jejich rodiči. Mikulášská nadílka, Velikonoční pomlázka a podobné akce jsou určitě vhodným pokračováním v tomto směru. Pokud máte zájem s námi v tomto směru spolupracovat, dejte nám vědět.

     Po schůzi následovala večeře. Manželé Kalvasovi připravili jako obvykle výborné české speciality: polévku s játrovými knedlíčky, svíčkovou, kachnu s bramborovým knedlíkem, řízek s bramborovým salátem a jablkový štrúdl na závěr. Všem chutnalo, atmosféra byla přátelská, téměř sváteční – děkujeme! (Ludvík Martinů)

Členové výboru Sokola Montreal přejí všem radostné Vánoce a všechno nejlepší do nového roku 2012.

Misie sv. Václava

Naše příští česká mše bude v neděli 22. prosince 2013. Tentokrát to bude mše vánoční, při které budeme zpívat koledy. Mše se koná jako obvykle v 11.00 hodin v kapli ve 3. patře budovy Loyola High School, 7272 Sherbrooke Street West (roh West Broadway). Růženec se modlíme od 10.30 h. Prosíme, přicházejte před jedenáctou, budova se v 11 hodin zamyká. Upozorňujeme, že v měsíci lednu a únoru se české mše nekonají. Datum naší příští mše bude oznámeno v březnovém Montrealském věstníku. Děkujeme. (Rose Mary Strban)

Otec Švorčík a členové Misie sv. Václava přejí všem požehnané vánoční svátky a šťastný a zdravý nový rok.

Tábor Hostýn

Tábor Hostýn je nyní uzavřen pro zimní období. Proti vandalizmu je tábor střežen poplašným zařízením.

Dětský tábor v roce 2014 bude od neděle 29. června do soboty 19. srpna. Ceny budou stejné jako letos, tj. 375 $ za 1  týden, 745 $ za 2 týdny a 950 $ za 3 týdny. Každé další dítě ze stejné rodiny má slevu 10%. Daně se neplatí. Vystavujeme potvrzení pro daňové účely. Sociálně slabé rodiny mohou dostat slevu. Protože máme zájem na tom, abychom měli co nejvíce dětí, vyhlašujeme následující program: Pokud někdo získá nového účastníka dětského tábora, obdrží odměnu 20 $ za každý týden účasti tohoto dítěte. (Např. pokud váš soused na vaše doporučení pošle na dětský tábor svoje 2 děti po dobu 3 týdnů, vaše odměna bude 120 $. (Josef Maxant)

Vedení tábora Hostýn přeje všem veselé Vánoce a vše nejlepší do nového roku 2014. Těšíme se, že se setkáme v příštím roce na táboře Hostýn.

Kultura

Pina MACKŮ pořádá sólovou výstavu svých soch ze dřeva (sculptures de bois) nazvanou "Les Outils Inutiles" v kavárně Le Cafetier, 9 rue Principale Nord, v Suttonu. Výstava se koná od 29. listopadu 2013 do 3. ledna 2014. Vernisáž bude v pátek 29. listopadu od 5 do 7 hodin večer.

 

Připomínáme, že MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA pro děti, kterou pořádá Čs. sdružení a Sokol Montreal, se koná v neděli 1. prosince 2013 ve tři hodiny odpoledne v salonku (lounge) kostela sv. Ignáce v NDG, 4455 West Broadway. Vstup je zdarma. Mikuláš bude rozdávat dětem dárky, které přinesete. Dárek výrazně označte celým jménem dítěte. Dětem, které přednesou básničku nebo zazpívají písničku (pokud možno česky nebo slovensky), dají anděl s čertem navíc zvláštní malý dárek. Po rozdělení dárků bude jako vždy připraveno malé pohoštění: džusy, soft drinks, káva a drobné cukroví. Budeme rádi, když maminky nebo babičky pro děti něco upečou a přinesou. Máte-li dotazy, ozvěte se Aleně Martinů na tel. 514-484-6177 nebo po emailu na amartinu@yahoo.com. (AM)

 

Ve dnech 1. až 10. listopadu se konala výstava Pastel Society of Eastern Canada v Tudor Hall v domě Ogilvy, které se zúčastnil známý montrealský malíř Peter Krč. Opět v konkurenci mnoha umělců obstál a vyhrál čtvrtou cenu za obraz s názvem "Venitian Mask". Kromě toho portrét jeho dcery Renátky nazvaný "La Vanité" byl vybrán na oficiální poster, který výstavu propagoval. Srdečně gratulujeme Petrovi k tomuto úspěchu. Máte-li zájem, můžete navštívit webovou stránku Pastel Society www.pastelsec.com. (AM)

 

Vánoční koncert se bude konat v neděli 8. prosince 2013 ve 4 hodiny odpoledne v St. John's United Church v Pointe-Claire, 98 Aurora. Vystupují Marina a Jan Krejcarovi s rodinou a s hosty. Zazní vánoční písně a koledy z celého světa (i v češtině). Po koncertě bude následovat občerstvení. Vstupné 15$. Informace na tel. 514-515-3718 nebo po emailu na music@cdmfortepiano.ca.

 

Koncert hudební školy manželů Krejcarových "Centre de musique FortePiano" se bude konat v pondělí 16. prosince v budově Westmount Park United Church, 4695 de Maisonneuve W., v pět hodin odpoledne. Vstup je zdarma, všichni jsou vítáni. Zazní hudba různých žánrů, i sváteční. Informace na tel. 514-504-7899 nebo na internetové stránce www.cdmfortepiano.ca, nebo pište na emailovou adresu music@cdmfortepiano.ca.

Události v Torontu

Masarykův ústav v Torontu pořádá následující akce, vše v restauraci Praha, 450 Scarborough Golf Club Rd.:

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA PRO DĚTI – sobota 7. prosince od 14.00 hodin. Mikuláš s čertem a andělem rozdají dětem dárky, které přinesete. Informace paní Iva, tel. 416-439-4354.

TRADIČNÍ VÁNOČNÍ TRHY – neděle 8. prosince od 11.00 hodin. Pestrá nabídka věcí vhodných jako dárek pod stromeček (DVD, české knihy a filmy, vánoční cukroví, aj.). Informace paní Iva, tel. 416-439-4354.

VÁNOČNÍ VEČEŘE – pátek 13. prosince v 19.00 hodin. Sváteční program, české koledy, bohatá tombola. Závazné rezervace přijímá paní Iva, tel. 416-439-4354.

SILVESTR 2013 – úterý 31. prosince od 19.00 hodin. Disco a živá hudba. Závazné objednávky a informace Martin nebo Broňa, tel. 416-289-0283. (MMI, Toronto)

Generální konzulát České republiky v Torontu přeje všem čtenářům Montrealského věstníku krásné Vánoce a do nového roku 2014 šťastné vykročení, zdraví a spokojenost.

Monument ZNOVUUKŘIŽOVANÝ na Masaryktownu potřebuje naši pomoc. Od doby postavení a oficiálního odhalení monumentu sochaře Josefa Randy z Winnipegu, na jehož vybudování se na Masaryktownu zasloužil zejména Klub 231 v exilu, uplynulo již 24 let. Nadešel čas k jeho nutné restauraci. Obracíme se na Čechy, Slováky a kanadské přátele s prosbou o finanční podporu na uskutečnění tohoto nezbytného projektu. Odhad na celkovou opravu monumentu činí 15,000 CAD. Peněžní dary prosím adresujte na Masarykův ústav s určením "K 231 monument". Charitativní potvrzení budou vystavena na plnou částku daru. Rádi bychom tuto opravu ukončili k 25. výrocí jeho odhalení, které připadne na 2. červenec 2014. Vám všem, kteří se na restauraci tohoto památného díla budete podílet, již dnes jménem Masarykova ústavu děkuji. Bližší informace podá kancelář MMI, tel. 416-439-4354. (František Ječmen, prezident MMI)

Honorární konzulát ČR v Montrealu

Honorární konzulát České republiky, 2020 University, suite 1920, otevírací hodiny každý pátek od 10:00 do 12:30 hod. na základě předem dohodnuté schůzky buď emailem (consul.czech.qc@gmail.com) nebo telefonicky (tel. 514-316-4383 se záznamníkem). Uveďte vždy den, jméno a důvod návštěvy; návštěva vám bude potvrzena telefonicky nebo e-mailem. Během konzulárních dnů jsou přijímány pouze předem ohlášené návštěvy. Upozorňujeme, že vchod do konzulátu je nalevo od dveří č. 1920. V případě urgentních záležitostí (jako např. ztráta pasu nebo osobních dokladů) se obraťte přímo na Velvyslanectví České republiky v Ottawě (v pracovní době tel. 613-562-3875, linka 12 nebo 13, mimo pracovní dobu tel. 613-794-2277). Honorární konzulární úřad také nevykonává vydávání cestovních pasů či víz; s těmito žádostmi se musí žadatelé obracet přímo na Velvyslanectví České republiky v Ottawě.

Kanada zrušila vízovou povinnost pro Čechy

Dne 14. listopadu 2013 oznámil kanadský ministr pro imigraci v Ottawě pan Chris Alexander, že Kanada ruší s okamžitou platností vízovou povinnost pro občany České republiky. Zavedena byla v roce 2009 kvůli vysokým počtům žádostí o azyl. Jak prohlásil kanadský velvyslanec v Praze Otto Jelínek, na možnosti zrušit vízovou povinnost pracovala Kanada několik let. Kanadská vízová politika je založena na posouzení jednotlivých zemí v rámci řady kritérií a jejich nedávné přezkoumání ukázalo, že Česko nyní splňuje kritéria pro bezvízový styk. Za zrušením víz stojí změna azylového systému Kanady. Loni v prosinci Ottawa zavedla sérii opatření, která pro vybrané země, včetně České republiky, zpřísňují a zrychlují azylový proces. Zčásti se tak eliminovaly problémy spojené se zneužíváním azylového systému. Zrušení víz také usnadní spolupráci s Evropskou unií a všemi členskými státy na stejné úrovni. (Podle prohlášení Ministerstva pro přistěhovalectví v Ottawě)

My Češi jsme...když se to tak vezme...muzikanti...

Na letošní koncert k pětadevadesátému výročí 28. října jsem se chystal se střídavými pocity. Mělo účinkovat jakési Trio Valdštýn a nebyl-li povýtce ten historický Albrecht, známý anti-reformátor a kořistník, právě nepřítelem naší samostatnosti? Moje obavy se ukázaly liché, pojmenovaliť se tak naši známí interpreti pan Karlíček, paní Shiraishiová a z Alabamy přibyvší cellistka paní Jurásková na počest zesnulé paní Aleny Valdštýnové, která jak známo Čechům vždy přála a o studenty se prý starala jako kvočna o kuřátka. Počasí bohužel jako by nás zkoušelo, jací jsme stateční hudby milovníci. Silný vichr auto div nesmetl z dálnice a výpadek proudu v oblasti Snowdonu způsobil havok na výjezdech, inu přijeli jsme na poslední chvíli. Prvním překvapením byly obě hymny, nikoliv z desky, nýbrž hudebníky citlivě zahrané. Na programu pak měli logicky samá tria a každou skladbu poctil náš pianista krátkým úvodem. Sváteční náladu navodili Haydnovým čardášoidním triem G-Dur, následoval nádherný Suk Opus 2 a po přestávce neobvyklý Dvořák, náročné Trio opus 65, uvedené Martinem jako "kosmopolitní dílko symfonických rozměrů". Líp se to ani říci nedalo. Skladba kolébá, bouří, unáší a je v ní všechno, od Wagnera po Chopina, je až neuvěřitelné, co se s triem dá udělat. Na závěr večera pak obvyklé pohoštění a beseda s umělci. Na prodej bylo jejich CDéčko, i koupil jsem a nelitoval. Kromě Smetany a Martinů nám představili též zajímavou japonskou hudbu. Zhodnotit návštěvnost významného výročí je snadné. Byla opět česky ostudná, ale můj obnošený už nápad přizvat na koncert naše středoevropské sousedy opět přijat nebyl. Jsouť našimi tradičními nepřáteli a navíc by nám vyjedli bufet. Takže všem věrným Čechům předkládám návrh číslo 2: Na shledanou za rok a striktně mezi svými - při kutálce v hospodě! (Karel Novák)

Různé zprávy

Hudební škola "FortePiano" vedená Marinou a Janem Krejcarovými přijímá registrace dětí i dospělých k lekcím hudby, baletu a také jógy a tělocviku ve Westmountu a v Pointe-Claire na nový semestr, který začíná 7. ledna 2014. Lekce jsou vedeny v angličtině, francouzštině a v češtině. Více informací na tel. 514-504-7899, email music@cdmfortepiano.ca anebo navštivte webovou stránku www.cdmfortepiano.ca.

 

Nakladatelství Český dialog vydalo "ČESKÝ KALENDÁŘ 2014", který má 175 stránek plných zajímavostí, historie, povídek, receptů, písniček, křížovek, fotografií, kreseb, atd. Vhodný dárek pod stromeček i pro vaše přátele. Stojí opět 16.00$ včetně poštovného (nebo 15$ US). Objednávky a šek (vystavený na Lída Luscher) zašlete stejně jako v minulých letech kanadské zástupkyni Českého dialogu na adresu: Lída Luscher, 995 Pinecrest Rd., Oshawa, ON, L1K 2A6. Český dialog/Czech Dialogue vychází již pouze na internetu na adrese www.cesky-dialog.net. Jeho zakladatelka a šéfredaktorka Eva Střížovská nedávno vydala další svoji knížku o cestách za krajany "Mezi našimi v Klokánii". Více informací o ní v příštím čísle. (Láďa Křivánek)

 

Od června příštího roku zahajuje Air Transat lety do Prahy z Toronta a Montrealu. Létat se bude každé úterý od 17. června do 24. října 2014. Letenky jsou již nyní v prodeji. Informace na www.airtransat.ca.

 

Na Věstník přispěli: Stáňa Babánková, Hana Baránková a Ladislav Bárdoš (Švédsko), Věra Brodman, Vláďa a Iva Brožovi, Beatrice a Vincent Faitovi, Leopoldina Fuessel, Alice Havlová, Ludmila Jangl, Soňa Jelínková, Jana a Dr. Miloš Jeníčkovi (Ontario), Micheline a Josef Kalný, Jana Kapičková, Anne a Jiří Kořistkovi (Kitchener, Ont.), Ema a Dalibor Košackých, Mary Krútilová, Jitka a Láďa Křivánkovi, George Liby (Alpha Plants), František Němec, Mira a Slávka Nesvadbovi (Connecticut), Dr. Jiří F. Novák, Olga Nováková, Marie a František Pánkovi, Hana Pelnářová (Toronto), Karel Pelz, Dr. Eva Procházková, Dagmar a Vladimír Rydlovi (Oakville, Ont.), Standa Skála, Míša Skulinová, Valerie Sládková, Oskar Sýkora (Halifax), Lucy Ševčíková (Toronto), Bella Vernonová, Magda Vlasáková, Eva Voleská, Zdenka Woo, Jana a Zdeněk Zikmundovi (Ottawa), Marie a Michal Zselenakovi. Všem srdečně děkujeme!

 

Ačkoliv je Montrealský věstník zasílán zdarma, finanční příspěvky jsou vítány. Chcete-li Věstník podpořit, pošlete příspěvek na adresu Věstníku, 5080 Glencairn Ave, Montreal, QC H3W 2B4. Šek vystavte na "Czech and Slovak Vestnik". Děkujeme.


Šéfredaktorka:   Alena Martinů, 5080 Glencairn, Montreal H3W 2B4, tel. (514) 484-6177, email: amartinu@yahoo.com

Členové redakční rady: Míša Fuchsová, Ema Košacká, Ladislav Křivánek, Ludvík Martinů.Přispěvatelé jsou podepsáni.

Redakce nemusí vždy souhlasit s publikovanými texty. Za jejich obsah zodpovídá autor.

Redakce si vyhrazuje právo příspěvky odmítnout, zkrátit nebo upravit podle potřeby.

Všem přátelům

radostné vánoční svátky,

štěstí, zdraví a úspěch

v roce 2014 přejí

 

 

Stáňa Babánková s rodinou

Iva a Vláďa Brožovi

Zlata Burianová

Rodina Dobrovolných

Rosl a Alois Foglovi

Míša Fuchsová

Leopoldina Fuessel-Gordon

Věra Gazdová (Ont.)

Rodina Glavašova (B.C.)

Alice a Petr Holmanovi

Dr. Štefan Horný

Rodina Hřibova

Rodina Jačekova

Rodina Janglova

Josef Janík

Jan Jech

Jana a Miloš Jeníček (Ont.),

Tom, Janice a Richard Jenicek (N.B.)

Andy, Chantal, Jared a Brooke (Ont.)

Chris, Lynn a Cameron Jenicek (USA)

Soňa Jelínková

Rodina Kalny

Rodina Kalvasova

Eva Každanová

Eva a Vlad Kocmanovi

Anne a Jirka Kořistkovi (Ont.)

Ema a Dalibor Košackých

Zdena a Jirka Kozákovi s rodinou

Mary Krútilová

Jitka a Láďa Křivánkovi

Marie Loukotová

Dr. Tomáš Machán

Dagmar Mikešová

Frank Nemec

Slávka a Mira Nesvadbovi (USA)

Dr. Georges F. Novak

Olga Nováková

Franta a Maruš Pánkovi s rodinou

Hana Pelnářová (Ont.)

Karel Pelz

Drs. Jitka a Přemysl Ponkovi

Dr. Petr Pohanka

Líba Prášilová

Rodina Procházkova

Helena Raichová

Rose Raba Reichmanová

Dr. Jan Schulz

Standa Skála a Jaruš Pechoušková

Tom Silber s rodinou

Valerie Sládková

Oskar a Christina Sýkorovi

Lucy M. Ševčíková (Ont.)

Mira Šťastná

Suzan a Luděk Truxovi

Hana a Vašek Vančurovi

Olga a Karel Velanovi

Bella Vernonová

Jarka a Jirka Vítovi

Magda Vlasáková

Kitty Voleníková

Eva Voleská

Zdenka Woo

Anita a Vladimír Zichovi s rodinou

Jana a Zdeněk Zikmundovi (Ont.)