Montrealský věstník                                Ročník 51

Únor/February 2015                   5080 Glencairn Ave, Montreal, H3W 2B4                               Číslo 6


 

 

Chcete-li dostávat Montrealský věstník po emailu ve formátu pdf, napište na montrealvestnik@gmail.com

 

Kalendář činností

 

Každý čtvrtek: Sokolský volejbal, Coronation Elementary School, 4810 Van Horne, 20.00 h

 

31. 1.   So        64. Šibřinky, hala kostela sv. Cyrila a Metoděje, 7187 2nd Avenue, 20.00 h

4. 2.     St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

18. 2.   St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

28. 2.   So        Sokolské zimní hry, Horseshoe Valley, ON, celý den

 

Klub seniorů

Naše příští schůzky se budou konat 4. a 18. února, jako obvykle vždy ve středu ve 12.30 hodin.

 

Na naší první lednové schůzce, která byla přeložena kvůli náledí na 14. ledna, jsme uvítali nový rok skleničkou výborného eggnogu (i s rumem, podle přání). Tímto pohoštěním nás překvapil náš nový člen, pan Milan Ďureček. Děkujeme! Po vyprávění, jak kdo oslavil svátky, jsme si promítli video natočené v Paříži v kostele Dôme des Invalides, kde ve sboru Petits chanteurs ŕ la croix de bois jeden ze sólistů, malý černoušek, nádherně zazpíval slovensky Teče voda, teče. Bylo to dojemné.

 

Na schůzku 21. února se několik členů seniorského klubu ze zdravotních důvodů nedostavilo, a proto jsme plánovaný film "Musíme si pomáhat" odložili napříště. Přišla řeč na otřesné světové události a ta vyústila ve velmi živou debatu o různých náboženstvích, o jejich vlivu na lidi a o našem osobním vztahu k víře. (Olga Nováková)

České a slovenské sdružení

Montrealská odbočka Českého a slovenského sdružení pořádá výroční schůzi v úterý 21. dubna 2015 v půl osmé večer jako obvykle v Čs. domě na 6540 McLynn. Všichni členové i jejich hosté jsou srdečně zváni. (Ema Košacká)

 

02 Pamatnik.jpgPamátník obětem komunismu v Ottawě již má výslednou podobu – mezi šesti vybranými projekty zvítězil nakonec návrh (viz obrázek), který podala mezinárodní skupina Abstrakt Studio Architecture, kterou vede torontský architekt Voytek Gorczynski. Památník ponese oficiální jméno "Memorial to the Victims of Communism – Canada, a Land of Refuge" a bude na něm sto miliónů čtverečků velikosti špičky prstu, tzv. "memory squares", za každou oběť komunistického režimu po celém světě. Pro památník je vyhrazeno prominentní místo o rozloze 5000 m2 podél Confederation Blvd. mezi Nejvyšším soudem Kanady a Národní knihovnou a archívem. Cena památníku je odhadována na 5,5 miliónu dolarů, z čehož 3 milióny přislíbila vláda a zbytek zaplatí střechová organizace Tribute to Liberty z darů a příspěvků. Ta zatím vybrala něco přes milión dolarů a zástupci etnických organizací proto apelují na vlády zemí svého původu, aby též přispěly. Čs. sdružení v Kanadě zaslalo 12. ledna 2015 dopis předsedovi vlády České republiky B. Sobotkovi s žádostí o finanční pomoc. Více informací najdete na webové stránce Tribute to Liberty tributetoliberty.ca. (Míša Fuchsová, předsedkyně Čs. sdružení v Kanadě a předsedkyně odbočky Čs. sdružení v Montrealu)

Sokol Montreal

Sokolský volejbal začne opět koncem ledna. Přesné datum oznámíme našim hráčům emailem nebo telefonicky. Informace podají náčelníci Sokola Montreal, manželé Hřibovi, na tel. 514-683-2092.          

 

Již 44. sokolské zimní hry se budou konat jako obvykle poslední sobotu v únoru, 28. února 2015, v lyžařském středisku Barrie v Horseshoe Valley blízko Toronta. Závodí se ve slalomu, běhu na lyžích a snowboardingu. Zúčastnit se mohou i nečlenové Sokola. Zájemci hlaste se u Josefa Hřiba na tel. 514-683-2092, nebo se můžete přihlásit nejpozději do 23. února 2015 přímo u Wendy Malysákové na emailu wendynewmarket@sympatico.ca. Další informace i fotky najdete rovněž na webové stránce Sokola www.sokolcanada.ca. (A. Janoušová)

 

Sokol Toronto pořádá Dětské maškarní odpoledne (dětské Šibřinky) v neděli 8. února 2015 ve 2 hodiny odpoledne v sále kostela sv. Václava na 496 Gladstone Avenue. Vstupné 5 $ včetně občerstvení pro děti. Odpoledne plné her a zábavy pod vedením sokolských cvičitelů. Informace podá Marie Crháková na tel. 416-242-5914 nebo na emailu mariecrhak@yahoo.ca.

 

Montrealští sokolové a jejich přátelé se v sobotu 24. ledna zúčastnili nočního běhu na lyžích (Balade au clair de la lune), který se konal od 7 do 11 hodin večer ve Fernand-Seguin Ecological Center v Chateauguay. Trať byla vyznačena lampióny a běžci měli i lampičky na hlavách pro lepší orientaci – ujelo se asi 12 km. Na místě se sešlo celkem asi sto lidí i s dětmi, které měly velkou zábavu u ohně, kde si mohly opékat marshmallow. Další takové setkání bude v sobotu 21. února. (Petr Štikarovský)

Misie sv. Václava

Upozorňujeme, že v únoru se česká mše nekoná. Datum příští mše bude oznámeno v březnovém čísle Montrealského věstníku. (Rose Mary Strban)

Tábor Hostýn

Dětský tábor se bude konat v létě 2015 během 3 týdnů a to od neděle 5. července do soboty 25. července. Tábor povede již po třinácté pan Josef Maxant. Ceny za jedno dítě jsou 395 $ za jeden týden, 765 $ za dva týdny a 960 $ za tři týdny. Každé další dítě ze stejné rodiny má 10% slevu. Pošlete na tábor svoje děti nebo vnoučata, určitě se jim to bude líbit. Pro tábor hledáme vedoucí k dětem a kuchařky – zájemci prosím kontaktujte Josefa Maxanta na camphostyn@gmail.com nebo volejte na 450-465-4844.

     Více informací o táboře Hostýn najdete na www.hostyn.org . Fotografie z dětského tábora v roce 2014 si můžete prohlédnout v následujících dvou albech, která byla uveřejněna na internetu: Album Camp Hostýn 2014 Part 1: http://1drv.ms/1mQt1ab; Album Camp Hostýn 2014 Part 2:  http://1drv.ms/1lipgiA. Alba jsou needitovaná. Některé fotografie či videa od účastníků tábora jsou uveřejněny na www.youtube.com pod heslem "Camp Hostyn". (Josef Maxant)

In memoriam

02 Henrietta.pngS velkým zármutkem oznamujeme, že paní Henrietta ANTONY (rozená Nesvadbová) zemřela po dlouhé nemoci (lymphoma) v Jewish General Hospital 13. ledna 2015 ve věku 82 let. Zůstaly po ní tři děti: Susan Lande (Ian) z McLean, Va.; John Antony (Karena) ze Suttonu, QC; a Thomas Antony (Nicole) z Toronta, Ont; a čtyři milovaná vnoučata: Ben, Kathy, Gabrielle a Francesca. Paní Henriettu přežil rovněž její bratr a životní obchodní partner Henry Nesvadba (Emily) z Westmountu, QC, a její sestra Mary Richter z Wellingtonu, Ont. Její manžel Tony a sestra Helen Richards zemřeli před ní.

     Láskou paní Henrietty byla všechna umělecká díla, což dokazuje unikátní a nádherný obchod stejného jména se starožitnostmi, který vlastnila a vedla přes padesát let, a Chapelle Ste Agnes, okouzlující a magická vinice, kterou vybudovala v Suttonu. Jako členka Rotary klubu byla známá svou velkorysostí jak k přátelům tak i k cizím lidem. Bude nám všem velice chybět.

     Chcete-li uctít její památku, věnujte dar na Leukemia and Lymphoma Society of Canada nebo na Canadian Cancer Society, případně na charitu dle vlastního výběru. (John Antony)


 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Sokol Masaryk Montreal

 

vás srdečně zve na  výroční

Text Box:

 

64. ŠIBŘINKY

 

v sobotu 31. ledna 2015

 

ve 20.00 hodin

 

v hale kostela sv. Cyrila a Metoděje

7187 2nd Avenue (roh Jean Talon)

 
Text Box:
 


K tanci hraje kapela Edelweiss

Tradiční jídla a nápoje, české pivo

Půlnoční tombola

 

Vstupné: 20$, studenti a senioři 15$

 

Informace a lístky:

Míša Fuchsová (514) 737-8325

Ema Košacká (514) 735-5795

Marie Hřibová (514) 683-2092

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Významná jubilea

02 K+O VelanManželé Karel a Olga VELANOVI v nejbližších dnech oslaví své 97. narozeniny a již 74. výročí svatby. Naše mecenáše není třeba čtenářům Věstníku představovat – pan Velan jako mezinárodně významný průmyslník pomohl mnoha organizacím i jednotlivcům ať už finančně nebo tím, že je zaměstnal ve své fimě, a paní Olga se dlouhá léta věnuje dobročinnosti nejen v rámci československé komunity, ale i v mezinárodním měřítku. Manželům Velanovým patří velké díky za jejich činnost. K jejich narozeninám jim přejeme hlavně dobré zdraví, mnoho spokojenosti a energie do dalších let. (AM)

Jak na stará kolena?

"Čas je běžec s dlouhým krokem, chvíli pokoj nedá si..." zpívá se ve známé písničce – a my "mladí" z osmašedesátého jsme teď doopravdy kolem osmašedesátky a v důchodovém věku. Někteří z nás se mohou cítit osaměle a neumí nebo nechtějí žít sami. O žití v domově důchodců zatím neuvažovali, ať už z jakýchkoliv důvodů. Přiznám se, že ani mne to nenapadlo, dokud jsem si nezlomil nohu a nechtěl být na obtíž svým blízkým. Tehdy jsem našel východisko v jednom takovém domově a letos se tam vracím již podruhé, i když noha je již dávno v pořádku.

     Odkud že se to vracím? No přeci ze staré vlasti, kde trávím půl roku, a druhý půlrok pak v seniorském domově v překrásných Eastern Townships. Protože jsem ještě v dobré kondici, říkám tomu, že jsem na delší dovolené. A vlastně je to tu jak v nějakém venkovském hotýlku a zároveň jako doma. Jsem bez starostí, nemusím nakupovat, ani vařit, ani mýt nádobí, ani nic podobného, jen si dělat, co chci. V Knowltonu je všechno k mání, čistý vzduch, vyjdu z domu a jsem v lese. Cesty jsou zde schůdné, v zimě vyježděné snowmobilem. A těch hub až do října! Rekreaci na veřejné pláži u nedalekého Lac Brome mohu doporučit tomu, kdo chce zůstat i v létě.

     Koho můj příběh zaujal, ať si sem udělá výlet, kdo ví, možná, že se mu taková dovolená (cenově dostupná všem) zalíbí, třeba i permanentně. Stačí se jen podívat na novou malou reklamu na zadní inzertní stránce, více napoví internet nebo se můžete vyptat po telefonu. Vřele doporučuji všem, kteří chtějí žít svobodně a zdravě! A i těm méně pohyblivým je tu hej. (Milan Hackeršmíd, rezident na dovolené)

Kde se dělá Věstník, aneb "Made in Hong Kong"

Jak je všem čtenářům důvěrně známo, uzávěrka Věstníku je 20. každého měsíce a nezáleží na tom, kde se právě v té době nachází jeho šéfredaktorka. To závisí na různých rodinných okolnostech a není tedy překvapující, že za posledních deset let byl Věstník sepsán a poslán do tisku z nejrůznějších zemí světa čtyř kontinentů. A právě toto číslo, které se vám dostává do rukou, je "Made in Hong Kong", kde právě manžel paní šéfredaktorky pracuje v rámci svého "sabbatical leave" na projektech v oboru tenkých vrstev a inženýrství povrchů ve spolupráci se City University of Hong Kong.

02 Dortik.jpg     Nejenže se odletem do této malé země pod obratníkem Raka skočí ze zimy rovnou do léta (je zde přesně tolik stupňů nad nulou, kolik je právě v Montrealu pod nulou, tedy kolem 20°C), je to rovněž příležitost již podruhé oslavit příchod nového roku – podle čínského kalendáře rok ovce nebo kozy (to jaksi Číňané moc nerozlišují). Stejně jako u nás hned po Vánocích následuje růžová výzdoba k příležitosti svátku Valentýna, v Číně vymění vánoční stromečky za nejrůznější dekorace ve tvaru zvířete, na které právě přišla řada. Koně, který vládl minulý rok, vystřídá 19. února beran (nebo kozel?) a tedy rohatého čtyřnožce je teď možné vidět skoro všude, v obchodních centrech, na trzích, ba dokonce i v cukrárnách jako dort (viz obrázek).

     Na první pohled se v Hong Kongu za ty čtyři a půl roku, co jsme tu nebyli, mnoho nezměnilo. Na nedávné demonstrace se pomalu zapomíná – hlavně Čína (tedy "Mainland China") by je nejspíš nejraději vymazala z historie a těm, kteří zde mají své obchodní a majetkové zájmy, a těch je hodně, se to též nehodí do krámu. Změny jsou pomalé, ale významné. Už před lety se většina výroby přesunula z HK do Číny, světoznámý přístav ztrácí na důležitosti oproti Guangzhou (Kanton) či Šangaji, a bohatí Číňané skupují pozemky. Postupně se asi Hong Kong bude Číně víc a víc podobat, až se veškerá jeho privilegia rozplynou. Těch pár výsad, které si zatím udržuje, je pekingské vládě tak trochu trnem v oku. A lidé je využívají, dokud mohou – teď zrovna stojí fronty u obchodů Apple na poslední model i-phonu, skupují je po desítkách i za dvojnásobek ceny a vozí do Číny, kde je prodají ještě dráž... Proč? Inu v Hong Kongu byl k dispozici dřív, a i teď, když už je i v Číně k dostání, ten zdejší je "unlocked"...

     Tak toto jsou nejnovější zprávy z místa, kde se toto číslo tvořilo. V některém z příštích čísel se s vámi ráda podělím o další podrobnosti a postřehy. (AM)

Různé zprávy

Nabízím výpomoc v domácnosti (úklid, nákupy, péče o staré lidi). Zájemci volejte 514-526-5076.

 

Na Věstník přispěli: Vincent Fait, Alois Fogl, Věra Gazdová (Ont.), Soňa Jelínková, Jitka Kirchnerová, Jitka Křivánková, Miroslav Kunagl, Dr. Jaroslav Prchal, Luboš Špaček, Michal Tučný (B.T. Auto Repairs), Josef Vosický. Všem srdečně děkujeme!

 

Ačkoliv je Montrealský věstník zasílán zdarma, finanční příspěvky jsou vítány. Chcete-li Věstník podpořit, pošlete příspěvek na adresu Emy Košacké, 6542 McLynn, Montreal, QC, H3X 2R6. Šek vystavte na "Czech and Slovak Vestnik". Dotazy a informace můžete psát i na emailovou adresu Montrealského věstníku: montrealvestnik@gmail.com.


Šéfredaktorka: Alena Martinů, 5080 Glencairn, Montreal H3W 2B4, tel. (514) 484-6177, email: amartinu@yahoo.com

Členové red. rady: Míša Fuchsová, Ema Košacká, Ladislav Křivánek, Ludvík Martinů. Přispěvatelé jsou podepsáni.

Redakce nemusí vždy souhlasit s publikovanými texty. Za jejich obsah zodpovídá autor.

Redakce si vyhrazuje právo příspěvky odmítnout, zkrátit nebo upravit podle potřeby.