Montrealský věstník                                Ročník 52

Červen/June 2016                       5080 Glencairn Ave, Montreal, H3W 2B4                             Číslo 10


 

 

Chcete-li dostávat Montrealský věstník po emailu ve formátu pdf, napište na montrealvestnik@gmail.com

 

Kalendář činností

 

1. 6.     St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

12. 6.   Ne        Bohoslužby, kaple Loyola High School, 7272 Sherbrooke W., 11.00 h

15. 6.   St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

29. 6.   St         Schůzka klubu seniorů, Čs. dům, 6540 McLynn, 12.30 h

 

Klub seniorů

V červnu se sejdeme třikrát: 1. a 15. a 29., vždy ve středu v půl jedné odpoledne v Českém domě. Těšíme se na vás! Informace vám ráda poskytne paní Olga Nováková na tel. 514-697-2125.

 

Na schůzce 4. května jsme si po milém pohoštění vzpomněli na M. R. Štefánika, člověka, který se spolu s Masarykem a Benešem zasloužil o vznik Československa. Bylo to totiž smutné výročí jeho tragické smrti v roce 1919. Zahynul v troskách svého letadla, poblíž Bratislavy, kam se vracel z italského města Udine. Přesto, že mu nebylo ani 40 let, tento obdivuhodný muž, syn evangelického faráře, již dokázal být válečným letcem ve francouzské armádě, doktorem filozofie, astronomem, ministrem a i brigádním generálem. Pár slov jsme si o něm přečetli. Potom jsme si promítli velmi pěkné video "Van Gogh: Brush with Genius" se zajímavým doprovodem o jeho životě a dílu.

Ve středu 18. května jsme oslavili blížící se 91. narozeniny našeho milého člena, pana Aloise Fogla. Jeho dcera, paní Anita Zichová, nám donesla výbornou pizzu, dort a víno. Moc jsme si pochutnali, srdečně děkujeme! Také jsme si připomněli oblíbeného papeže Jana Pavla II, který se v roce 1920 narodil právě 18. května. Byl prvním neitalským papežem a během svého 26 let trvajícího pontifikátu absolvoval 104 papežských zahraničních cest. Ve světové politice je mu přisuzován podíl na zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Schůzku jsme ukončili promítnutím nádherného videa "A Voice for the Ages" natočeného v londýnském Hyde Parku v roce 1991. Luciano Pavarotti v něm zpívá operní árie a oblíbené písně. Video po koncertě věnoval princezně Dianě. (Olga Nováková)

České a slovenské sdružení

Již máme data na některé tradiční podzimní akce. Náš 61. Bazar se bude konat v sobotu 5. listopadu 2016 jako obvykle v hale kostela sv. Ignáce na West Broadway. Mikulášskou taneční zábavu plánujeme na sobotu 26. listopadu, stejně jako v minulých letech v hale kostela sv. Cyrila a Metoděje na rohu Jean Talon a 2nd Avenue. Vzhledem k tomu, že seniorský vánoční oběd bude nejspíš v sobotu 3. prosince, Mikulášskou nadílku pro děti tedy chystáme na sobotu 10. prosince opět v hale kostela Westmount Park United. Poznamenejte si tato data do kalendáře již teď! Budeme se těšit na vaši účast. (AM)

Sokol

Zimní volejbalová sezóna Sokola Montreal skončila. Volejbalové nadšení v montrealském Sokole neubývá – to se letos potvrdilo nejen tím, že osm až dvanáct hráčů absolvovalo všech deset večerních tréninků, ale že všichni byli pro, když jsme dostali možnost získat další čtyři večery během května. Sportovní úsilí projevující se obětavými zákroky na síti, pod sítí a v poli volejbalového kurtu se harmonicky doplňovalo s vynikající náladou soudržného týmu. Kromě sportovního soupeření bych také rád připomněl péči sokolského náčelníka, který spravil poškozenou kvalitní volejbalovou síť a zakoupil několik nových míčů.

     Vzhledem k tomu, že já osobně jsem se nemohl několika večerů zúčastnit kvůli svému pracovně-cestovnímu vytížení, připomněl jsem si volejbal alespoň krátkou exkurzí po internetu. Jako zajímavost jsem si ověřil, že volejbal vymyslel v roce 1895 William G. Morgan z YMCA v Holyoke v Massachusetts. Morganovým cílem bylo vytvořit bezkontaktní halový sport s minimálním rizikem zranění. Původně ho pojmenoval Mintonette, ale podle způsobu odehrávání míčů se sportu později začalo říkat volejbal. Mezinárodní volejbalová federace FIVB byla založena v roce 1947 a první mistrovství světa se pořádalo v roce 1949 v Praze. Není bez zajímavosti, že Československo bylo v té době volejbalovou mocností zejména v období mezi lety 1949 a 1968, kdy na mistrovstvích světa, Evropy a na olympijských hrách muži získali 5 zlatých, 7 stříbrných a 2 bronzové medaile, a ženy 1 zlatou, 4 stříbrné a 4 bronzové medaile. Volejbal je součástí programu olympijských her teprve od roku 1964. V roce 1986 přijala FIVB i jeho variantu, plážový volejbal, který se stal součástí programu olympijských her v roce 1996.

     V letošním roce se můžeme hlavně těšit na olympijský turnaj v Rio de Janeiru, kde se mezi 6. a 21. srpnem představí 24 týmů v halovém volejbalu a 48 týmů v plážovém volejbalu za přítomnosti tradičních volejbalových mocností jako jsou Brazílie, Rusko, USA a Čína, ale také Kuba, Itálie, Japonsko a další. Také bude zajímavé sledovat, zda se kanadský tým mužů bude kvalifikovat – jeho ambice v posledních letech stoupají. Nyní se pohybuje kolem desátého místa ve světovém žebříčku, ale musíme počkat na poslední výsledky z kvalifikačních bojů v Tokyu, kde se bohužel kanadskému týmu žen nepodařilo postoupit. Během volejbalového jara a léta se tedy máme stále na co těšit. (Ludvík Martinů)

Misie sv. Václava

Naše příští mše bude v neděli 12. června jako obvykle v 11 hodin v kapli ve 3. patře budovy Loyola High School, 7272 Sherbrooke Street West. Růženec se modlíme od 10.30 hodin. Prosím, přicházejte včas, protože budova se v 11 hodin zamyká. Děkujeme. (Rose Mary Strban)

Tábor Hostýn

DĚTSKÝ TÁBOR HOSTÝN (www.hostyn.org) je určený pro děti od 6 do 16 let a bude trvat tři týdny od 3. do 23. července. Cena je stejná jako vloni: 395$/1 týden, 765$/2 týdny a 960$/3 týdny (pro děti z České republiky to je 17 tisíc Kč za 3 týdny). Daně se neplatí. Vystavujeme potvrzení pro daňové účely. Za každé další dítě ze stejné rodiny je sleva 10%. Poskytujeme slevy pro skupiny. Pokud nám přivedete nového účastníka, obdržíte na požádání odměnu 20 $ za každý týden jeho účasti.

Výhody pro děti: kvalitní program, dobré jídlo, nádherná příroda.

V táboře nabízíme hry v přírodě, výlety k vodopádům i jinam do okolí, volejbal, fotbal a košíkovou. Velký úspěch mají noční hry za použití baterek. Ve dvou klubovnách se pořádají tance, provozují ruční práce, hraje ping-pong a jiné hry. Na velkém jezeře Lafond máme soukromou pláž, kde provozujeme plavání, jízdu na kanoi a kajaku a rybaření. Protože máme nadbytek dříví, děláme často táborové ohně. Do tábora přijímáme i děti, které nemluví česky ani slovensky. Ať si děti přivedou své kamarády či kamarádky.

 

Předběžný program na léto:

Česko-slovenský piknik (dřívější pouť) bude v neděli 24. července.

Během víkendů 13. až 14. srpna a 26. až 28. srpna je tábor pronajmutý.

Během svátku práce (Labour day) od 2. do 5. září bude již tradiční opékání prasátka. Detaily budou zveřejněny v příštím čísle Věstníku.

Datum jarní brigády na táboře nebyl v době uzávěrky tohoto čísla Věstníku ještě stanoven. Pro informace volejte Frantu Kaštánka, tel. 514-913-1030.

Pronájem chatiček: Chatičky jsou k dispozici za 32 $ za noc. Členové Asociace Hostýn mají slevu. Detailní ceník bude uveřejněn v příštím čísle. Kvůli zvýšenému zájmu o pronájem doporučujeme udělat si rezervaci předem u Franty Kaštánka, tel. 514-913-1030. (Josef Maxant)

Naši významní krajané

Lapka.jpgČasopis Vie des Arts slaví letos na jaře 60 let trvání a u této příležitosti vydal mimořádné číslo věnované dílům 25 významných umělců a umělkyň. Jednou z nich je mezinárodně uznávaná výtvarnice v oboru keramiky, Eva LAPKOVÁ, která je našim krajanům velmi dobře známá. V aukci na podporu časopisu se účastní svým dílem z roku 2012 "Artist hands" (kamenina s glazurou, 30 x 26 x 18 cm, viz obrázek), které bylo odhadnuto na 3,5 tisíce dolarů. Eva přišla do Kanady v roce 1968 se svým manželem Milanem. Od roku 1991 učí keramiku ve Visual Art Center, kde byla v letech 1999 až 2013 vedoucí katedry keramiky. Vystavovala nejen v Kanadě, ale i v USA a v Evropě, a její díla skončila v mnoha soukromých i veřejných sbírkách po celém světě včetně Montreal Museum of Contemporary Art. V lednu 2012 byla jmenovaná členkou kanadské Královské akademie umění (Académie royal des arts du Canada). Její plastika "Traces" zdobí stěnu budovy školy Visual Art Center na Victoria Avenue ve Westmountu. (AM)

Události v Torontě

Klavírista Martin KARLÍČEK bude hrát v rámci série "Nocturnes in the City" v neděli 29. května v 17.00 hodin v hale kostela sv. Václava, 496 Gladstone Ave, v Torontě. Na programu je cyklus skladeb Franze Liszta Harmonies poetiques et religieuses. Tato zpráva přišla bohužel příliš pozdě pro naše čtenáře...

 

Česká škola Oakville a Masaryk Memorial Institute Toronto zvou všechny děti z české komunity a jejich kamarády na "Dětský den pro tebe" v sobotu 4. června od 11 hodin s možností kempovat přes noc do neděle. V sobotu jsou na programu dětské hry, fotbal, nafukovací hrad, písničky s kytarou, opékání buřtů. V neděli snídaně v trávě a hry v parku. Informace Renata nebo Věra, tel. (647) 770-1713, a nebo Iva, tel. (416) 439-4354. V případě deštivého víkendu se sejdeme o týden později, 11. června. Pokud máte zájem přijít a kempovat přes noc, dejte nám vědět nejpozději do konce května.

 

Český a slovenský den na Masaryktownu, 450 Scarborough Golf Club Road, se bude konat v sobotu 25. června od 11 hodin. Bohatý program, tradiční kuchyně, sportovní hry, táborák. K tanci a poslechu hraje také Jan Chlumský. Rodinný den pod širou oblohou si užijte se svými dětmi a přáteli. Všichni jste vítáni.

 

Masaryktown ve Scarborough, Ontario

In memoriam

Se zármutkem oznamujeme, že dne 5. května 2016 zemřel pan Václav VANČURA ve věku 84 let. Narodil se v roce 1932 a do Kanady přišel se svou rodinou v roce 1969. Pracoval jako service engineer pro firmu Bendix a ještě i po odchodu do penze jezdil na služební cesty v rámci pracovních kontraktů. Brzy po svém příchodu do Montrealu se zapojil do života české komunity, byl členem Českého a slovenského sdružení v Kanadě a po dlouhá léta byl funkcionářem v jeho výboru. V sedmdesátých letech realizoval spolu s nedávno zesnulým Láďou Křivánkem pravidelné půlhodinové české vysílání pro Čechy a Slováky v rozhlase Radio Canada po dobu asi pěti let. Spolu s ním zorganizoval mnohé koncerty populárních zpěváků (např. Waldemara Matušky či Karla Kryla), jakož i spoustu besed s významnými umělci žijícími v exilu (Josef Škvorecký, Jiří Voskovec, Adina Mandlová a mnozí další). Po sametové revoluci pomáhal s organizací vystoupení např. Evy Pilarové, Václava Neckáře, Hany Hegerové a dalších. Účastnil se organizace českých tanečních zábav a pomáhal na táboře Hostýn. Byl to činorodý člověk, který nám bude velmi chybět.

     Jeho manželce a celé rodině vyjadřujeme tímto upřímnou soustrast. (AM)

 

Prasilova.jpgV neděli 8. května 2016 zemřela tiše ve spánku paní Libuše PRÁŠILOVÁ ve věku 89 let. Narodila se na Štědrý den roku 1926 jako prostřední ze tří sester. Odmalička se věnovala sportům a je proto typické, že svého manžela potkala na lyžařském výletě. Vzali se v roce 1948 a navzdory komunistickému režimu, který obral jejich dobře situované rodiče o majetek, vedli spokojený život naplněný sportovními aktivitami. Po sovětské invazi v roce 1968 se rozhodli opustit Československo a v říjnu odletěli se svým synem do Kanady. V Montrealu našel pan Prášil inženýrskou práci, zatímco paní Líba dělala, co se dalo, i uklízečku v motelu. Nestěžovala si – její hlavní charakteristikou bylo postavit se problémům a řešit vše, jak se dalo nejlépe. Kromě domácnosti a chaty v Laurentians, kterou pečlivě udržovala, se zapojila do života české komunity a ochotně pomáhala při každoročních bazarech (fotografie je z roku 2012), při balení Věstníku a v poslední době i při četných aktivitách Klubu seniorů. Byla členkou jak Sokola tak i Čs. sdružení a po dlouhá léta ochotně pekla moučníky na bazar, naše zábavy a koncerty. Byla to milá paní, na kterou budeme všichni dlouho vzpomínat. (AM)

Několik receptů na léto

Ovocné knedlíky můžeme dělat z různého těsta. Záleží na tom, zda máme droždí – čerstvé bývalo v prodeji i v obyčejných supermarketech jako je Metro nebo Provigo, nyní se dá sehnat v pekárnách a ve speciálních obchodech jako je Boucherie Atlantique na rohu Côte des Neiges a Queen Mary, Slovenia, La Vieille Europe nebo italský obchod Milano na St. Laurent. Nesolený tvaroh také může být problém – např. ruská Queen Deli blízko stanice metra Snowdon nebo výše zmíněná Slovenia či polské obchody ho mívají.

Kynuté těsto: zaděláme kvásek z 30 g droždí, lžíce cukru a 1 dcl vlažného mléka, vmícháme lžíci mouky (Robin Hood instantanée neboli blending je asi nejbližší naší polohrubé), necháme zkynout. Do 300 g mouky zamícháme špetku soli, přidáme kvásek, vlažnou vodu nebo mléko, zpracujeme těsto a opět necháme kynout.

Tvarohové těsto: 250 g mouky, 1 vejce, 100 g tvarohu (může být slaný, pokud je nesolený, přidáme špetku soli), asi půl hrnku mléka (podle potřeby). Zpracujeme těsto dohladka.

Krupicové těsto: uvaříme kaši ze 3 osmin litru mléka, 100 g krupice a špetky soli, když vychladne, zamícháme do ní 1 vejce, lžíci cukru a mouku podle potřeby, zpracujeme.

Odpalované těsto: půl litru mléka s 30 g másla přivedeme k varu, vmícháme 500 g mouky, odstavíme. Do vychladlé hmoty vpracujeme 2 žloutky a špetku soli.

Vyválíme placku, na čtverečky těsta dáme po kousku ovoce (jahodové, meruňkové a borůvkové knedlíky jsou asi ty nejlepší), posypeme každý kousek půl lžičkou cukru a zabalíme. Vaříme ve vodě asi 10 minut. Servírujeme posypané tvarohem, cukrem a polité rozpuštěným máslem. Pokud nemáme tvaroh, můžeme knedlíky posypat skořicí nebo i kakaem.

Letní salát: Nakrájíme na kousky rajčata, salátovou okurku, žlutou nebo červenou papriku, mozzarellu sýr a jablka, přidáme majonézu nebo bílý jogurt, podle chuti osolíme a opepříme.

Feta salát: feta sýr, rajčata, okurku na kousky, do toho cibuli, oregan, olivový olej a citronovou šťávu.

Salát z krabího masa: půl litru bílého jogurtu našleháme v mixeru s 250 g Philadelphia sýrem, vmícháme cibulku nakrájenou nadrobno, sůl a pepř (můžeme dát cibulovou sůl místo cibulky a soli). Vmícháme 300 g krabího masa nakrájeného na kousky. Směs trochu nahřejeme a dáváme na plátky bagety nebo crackers.

Bowle s tequilou: rozkrájíme 1 grapefruit na kousky do mísy, do toho plechovku nakrájeného ananasu, 2 lžíce cukru a čtvrt litru tequily, necháme několik hodin (přes noc) uležet. Naředíme grapefruitovým džusem a přidáme led podle potřeby.

Něco k zamyšlení - Jak se mění hodnoty života

Hodnotový svět předchozích generací znal tzv. "Sedmero hlavních hříchů": pýchu, lakomství, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost a lenost. Postupem času se jejich obsah proměnil do dnešní podoby. Z pýchy se stalo zdravé sebevědomí, z lakomství zákon ekonomiky, nestřídmost se povýšila na vyšší životní úroveň, závist v boj o spravedlnost, hněv ve zdravou reakci na nekorektní jednání druhých, smilstvo v prevenci proti neurózám, lenost se proměnila v prokrastinaci. Díky této moderní nomenklatuře zbavil se starý kontinent těžkých hříšníků. Připočteme-li k tomu ještě jiné, dnes už málo známé, skoro archaické pojmy jako hulvátství, které se změnilo ve svobodu projevu, okrádání definované jako svobodný trh, zanedbanou výchovu dětí jakožto tvorbu vlastního názoru potomstva, neúctu k tradici proměněnou ve vítězství zdravého rozumu a likvidaci pozitivních hodnot jakožto zbavení se předsudků, nacházíme se v aktuálně nám známém prostředí uprostřed Evropy. K tomu dodám, že svoboda se povýšila na svévoli jednotlivce, tolerance se proměnila v ustupování zlu a korektnost v povinný názorový koridor. (Dr. Jaroslav Maxmilián Kašparů)

Různé zprávy

Nabízím příležitostnou výpomoc v domácnosti (úklid, nákupy, péče o staré lidi). Volejte 514-526-5076.

 

Na Věstník přispěli: Vesna Alinče, Věra Bondy, Jean Gergel, Margaret Jáčková, Soňa Jelínková, Anna Mišurová, Eva Novotná, Karel Pelz, Jiří Vok. Všem srdečně děkujeme!

 

Ačkoliv je Montrealský věstník zasílán zdarma, finanční příspěvky jsou vítány. Chcete-li Věstník podpořit, pošlete příspěvek na adresu: Ema Košacká, 6542 McLynn, Montreal, QC, H3X 2R6. Šek vystavte na "Czech and Slovak Vestnik". Dotazy a informace můžete psát i na emailovou adresu Montrealského věstníku: montrealvestnik@gmail.com nebo na amartinu@yahoo.com.


Šéfredaktorka: Alena Martinů, 5080 Glencairn, Montreal H3W 2B4, tel. (514) 484-6177, email: amartinu@yahoo.com

Členové redakční rady: Alois Fogl, Míša Fuchsová, Ema Košacká, Ludvík Martinů. Přispěvatelé jsou podepsáni.

Redakce nemusí vždy souhlasit s publikovanými texty. Za jejich obsah zodpovídá autor.

Redakce si vyhrazuje právo příspěvky odmítnout, zkrátit nebo upravit podle potřeby.